Grecja, wyspa KOS 2012

Translation

Strona główna

travel gallery

news and events

Grecja, wyspa KOS, Marmari, hotel "Nina Beach"
(24 sierpnia - 8 września 2012)


Wyświetl większą mapę

Kos to wyspa w Grecji w archipelagu Sporadów Południowych (Dodekanez) na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji. Wyspa zawiera zarówno uprawne niziny jak i nie nadające się do uprawy wyżyny.
Rozmiary: 40 km x 8 km
Powierzchnia: ok. 290 km2
Długość linii brzegowej: 112 km
Ludność: 26 000
Najwyższy szczyt: Dikeos – 843 m n.p.m.
Kos słynie z długich piaszczystych plaż (szczególnie na północy wyspy – okolice Tigaki) oraz odizolowanych wiosek. Głównym źródłem dochodu jest turystyka. Ludność wyspy zajmuje się także uprawą winorośli, migdałów, fig, oliwek, warzyw (pomidorów i sałaty) oraz pszenicy i kukurydzy.
Największe miasto wyspy nazywa się także Kos i jest lokalnym centrum turystycznym i kulturalnym, z dużą liczbą hoteli i restauracji oraz mniejszą liczbą nocnych klubów.
Wyspa podzielona jest na trzy gminy: największą i najstarszą gminę Kos, gminę Heraklides i gminę Dikeos. Główny port wyspy znajduje się w mieście Kos.
Na Kos znajdował się ośrodek kultu Asklepiosa i uważany za ojca medycyny Hipokrates urodził się na tej wyspie ok. 460 r. p.n.e. Hipokrates otworzył na wyspie najsłynniejszą szkołę medyczną. Po jego śmierci,w mieście Aslepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital,przez wielu naukowców uznawany za pierwszy na świecie.
W samym centrum miasta Kos rośnie platan zwany "Drzewem Hipokratesa", pod którym, według tradycji, Hipokrates nauczał. W mieście znajduje się także Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa.

Wczasy pobytowe na wyspie Kos były zorganizowane przez biuro podróży ITAKA.
Wylot samolotem typu Boeing 737-800 czeskich linii lotniczych Travel Service Airlines QS z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach 24 sierpnia 2012 roku o godz. 13.30 czasu polskiego.
Powrót - wylot z Kos: 8 września 2012 roku o godz. 1.25 czasu greckiego.

Trasa lotu z Pyrzowic na lotnisko w Kos

Rezydentka z Biura Podróży Itaka - Pani Kinga Frydrych: kompetentna, życzliwa, opiekuńcza, elastyczna i niezwykle pracowita, czyli super!.
Ocena w skali od 0 do 6: 6.

Miejsce pobytu - Marmari, Hotel "Nina Beach" (www.ninahotel.gr)

Hotel "Nina Beach" położony jest w regionie najpiękniejszych plaż na wyspie, na obrzeżach miasteczka Marmari (około 1,5 km od centrum), 12 km od miasta Kos i 14 km od lotniska.
Otoczony ogrodem z basenem i brodzikiem dla dzieci. Dobra obsługa, bardzo smaczna kuchnia i swobodna atmosfera.
Hotel ma trzy gwiazdki. Został zbudowany w 1998 roku. Odnowiony w 2008 roku: 95 pokoi (2 budynki), 2 piętra, winda, hol, całodobowa recepcja, restauracja główna (dania w formie bufetu, kuchnia grecka i międzynarodowa, dostępne foteliki dla dzieci, dania wegetariańskie), snack-bar, bar w lobby, bar przy basenie, kantor, kącik telewizyjny i ogród oraz, za opłatą, punkt internetowy (ok. 2 euro za 20 minut) i sejf w recepcji (ok. 12 euro za tydzień).
Pokój standardowy: 2-osobowy (możliwość 1 dostawki), ok. 30 m2, zadbany, indywidualnie sterowana klimatyzacja (płatna 5 euro za dobę, łazienka (wanna lub prysznic, wc), telewizja satelitarna, telefon, lodówka; suszarka do wypożyczenia w recepcji; bezpłatne łóżeczko dla dziecka do 2 lat (na zamówienie przed przyjazdem); balkon (stolik i fotele).
Niedaleko hotelu znajduje się Studio "Nina Beach": pokoje 2-osobowe (możliwość 1 lub 2 dostawek), ok. 34 m2; wyposażenie - jak w hotelowym pokoju standardowym.
W pobliżu jest dobrze zaopatrzony mini-market, a nieco dalej - przystanek autobusowy.
Publiczna, piaszczysta plaża, z łagodnym zejściem do morza, znajduje się
ok. 500 m od hotelu. Leżaki i parasole są płatne (6 euro za dwa leżaki i parasol).
Przy hotelu jest basen (prostokątny kształt, słodka woda, ok. 385 m2, głębokość od 0,8 do 2,9 m) i brodzik dla dzieci (słodka woda, głębokość ok. 0,6 m). Przy basenie są bezpłatne parasole, leżaki i materace.

Koszt pobytu:
2436 zŁ (jedna osoba); 1 euro = 4,10 zł, 1 dolar = 3,12 zł

Wycieczki fakultatywne:
- autokarowa wycieczka objazdowa po wyspie Kos (37,05 euro),
- miasto Bodrum w Turcji (rejs katamaranem z Kos do Bodrum i z powrotem -
28 euro plus opłata portowa 5 euro),
- rejs na grecką wyspę Nissyros (41,80 euro),
- samochodowa wycieczka do miasta Kos i okolic (wypożyczenie samochodu na jedną dobę - 50 euro plus 10 euro dodatkowe ubezpieczenie).

Wycieczka autokarowa po wyspie Kos rozpoczyna się od zwiedzania Asklepionu, największej atrakcji wyspy, pozostałości po starożytnej świątyni kultu boga Asklepiosa, w czasach rzymskich pełniącej rolę ośrodka medycznego. Następnie ogląda się Odeon i ruiny zabytkowego miasta Kos. Potem zwiedza się miasto Kos.
Dalej - miasto Tigaki (tutaj przede wszystkim łaźnię turecką, czyli Hamam, http://artemishamam.com), wioskę Zia (położoną w górach, skąd roztacza się piękny widok na Morze Egejskie i północną część wyspy Kos), miasto Kefalos (tu, dla chętnych, obiad
w tawernie i krótki pobyt na plaży) i, na koniec, wizyta w wytwórni miodu tymiankowego, z którego słynie wyspa Kos.

Wycieczka do miejscowości Bodrum w Turcji rozpoczyna się w porcie miasta Kos, skąd płynie się ok. 50 minut katamaranem do portu tureckiego.
Bodrum leży w południowej części Morza Egejskiego i jest wyraźnie inne krajobrazowo i kulturowo od greckiej wyspy Kos. W porcie jest bardzo dużo jachtów. Z daleka widać górującą nad miastem średniowieczną twierdzę św. Piotra zbudowaną przez zakon rycerzy Joannitów.
W porcie Bodrum wsiada się do podstawionych busów. Pierwszy postój jest na malowniczo usytuowanym wzgórzu z wiatrakami, skąd roztacza się wspaniały widok na port i miasto.
Kolejny przystanek to krótkie zwiedzanie antycznego teatru wybudowanego przez Mauzolosa oraz bramy prowadzącej do starożytnego Halikarnasu.
Następne miejsce to wizyta w centrum złota "Gold Center" (http://www.bodrumgoldcenter.com).
Końcowa część wycieczki to czas wolny, podczas którego można skosztować w wybranej restauracji turecki przysmak, czyli kebab oraz pospacerować po mieście i zajrzeć do licznych tutaj sklepów.

Rejs na grecką wyspę Nissyros rozpoczyna się w porcie w miejscowości Kardamena na wyspie Kos.
Rejs statkiem trwa godzinę. Wpływa się do miejscowości Mandraki, która jest stolicą wyspy Nissyros.
Wyspa ma 40 km2, jest spokojna, z niezwykle osobliwymi krajobrazami.
Spacer rozpoczyna się od wizyty w klasztorze w Panagia Spiliani. Klasztor znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na wybrzeże
i miasteczko Mandraki.
Po zejściu ze wzgórza jest czas wolny. Warto wejść do tawerny i zamówić krewetki z grilla (są przepyszne!) oraz zajrzeć do licznych sklepików z pamiątkami i pospacerować urokliwymi uliczkami, z charakterycznymi greckimi starymi domami.
Ostatnim punktem tej wycieczki jest wyjazd busem w góry, w kierunku wulkanu, gdzie znajdują się swoiste "wrota piekieł", czyli największy na świecie aktywny krater geotermalny o nazwie Stafanos. Gdy się jest na dnie krateru ma się wrażenie, że jest się tuż nad piekłem, a "Lucek" tylko czeka na nasze potknięcie. Całość potęguje zapach siarki i opary pary wodnej, która wydostaje się z licznych otworów krateru...

Autorskie filmy z pobytu na wyspie Kos:

Kos, Asklepion

Kos, Odeon

Kos, zabytkowe ruiny miasta

Kos, miasto

Tigaki

Zia

Kefalos

Wytwórnia miodu tymiankowego

Turcja, miasto Bodrum

Rejs na grecką wyspę Nissyros

Kos i Agios Fokas

Marmari, droga na plażę, plaża

Studio i hotel "Nina Beach"

Wieczory greckie w hotelu "Nina Beach"

Pełna playlista filmów z Kos na YouTube >>> (5:45'43")

Prezentacja zdjęć z pobytu na wyspie Kos (1:04'31")

Aktualnie w miejscowości Kos na wyspie Kos:

Widget Pogodowy