GRECJA - Kutsupia 2008

Kutsupia

Kutsupia - Cerkiew

Nei Pori - Cerkiew

Meteory - Meteora
Strona główna

travel gallery

news and events

Grecja - KUTSUPIA (22 sierpnia - 3 września 2008)

Kutsupia leży na południe od Riwiery Olimpijskiej, ok. 150 km od Salonik,
ok. 10 km od Stomio i ok. 3 km od Kokino Nero, gdzie byliśmy w ubiegłym roku.
Kutsupia to bardzo mała osada położona przy piaszczystej plaży. Są tam dwie tawerny, dwa beach bary i jeden sklep spożywczy, słabo, ale wystarczająco zaopatrzony oraz jedna cerkiew pod wezwaniem św. Ireny.
Najlepsza tawerna znajdowała się tuż obok pensjonatu "Nikos" - ładne miejsce, dobra obsługa i bardzo dobre jedzenie. Koszt obiadokolacji - od 6 euro. Najdroższe były ryby. Można było zjeść również kalmary i krewetki (polecam!) oraz stek lub filet z kurczaka z grilla albo sałatkę grecką i wiele innnych dań.
Kutsupia to ładna miejscowość, położona między morzem i górami Ossa. Dużo tutaj zieleni i nie ma problemów z wodą. Jest to bardzo dobre miejsce dla osób, które cenią sobie urok małych miejscowości, gdzie jest relatywnie cicho, mało ludzi (i turystów) i dużo miejsca na ładnej plaży.

Oprócz wczasowego pobytu w Kutsupii byliśmy również w Agia Paraskevi, Meteorach, Nei Pori oraz Rapsani.

Agia Paraskevi to greckie sanktuarium prawosławia, jak mówią niektórzy - "grecka Częstochowa".
Obok sanktuarium znajduje się źródło Afrodyty. Woda z tego źródła ma leczniczy wpływ na oczy.

Meteory (Meteora) to masyw skał z piaskowca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalijskiej, w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m.
Na szczytach skał znajdują się prawosławne klasztory (monastyry). Kiedyś było ich 24, dzisiaj jest ich 6 (4 męskie i 2 żeńskie). Są to:
* Agios Nikolaos (Świętego Mikołaja),
* Agios Stefanos (Świętego Stefana),
* Agias Triados (Świętej Trójcy),
* Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego),
* Roussanou (Rusanu, Świętej Barbary),
* Varlaam (Wszystkich Świętych).

Nei Pori to miejscowość turystyczna położona u podnóży pasma Olimpu,
w regionie Pierii, ok. 100 km na południe od Salonik, nad Morzem Egejskim. Posiada najpiękniejszą plażę Riwiery Olimpijskiej, wzdłuż której położony jest oświetlony deptak. Nei Pori ma bogatą bazę hotelową i gastronomiczną. Na turystów czekają tawerny, restauracje, bary, kawiarenki, kafejka internetowa, kluby, sklepy spożywcze (czynne od 7-23), pamiątkarskie, złotnicze, futrzarskie
i bankomat. Jest tutaj również wypożyczalnia quadów, skuterów, rowerów
i samochodów (na zamówienie). Są boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz korty tenisowe. Istnieje możliwość skorzystania z basenu (za opłatą). Są również place zabaw dla dzieci. Od lipca do połowy sierpnia działa tutaj wesołe miasteczko. W piątki w godzinach porannych odbywa się targ z warzywami, owocami, biżuterią i odzieżą. W sezonie, co 30 minut, kursuje pociąg turystyczny do Platamonas. Znajduje się tutaj również punkt pomocy medycznej i apteka. Plaża jest tutaj szeroka i piaszczysta.

Rapsani to wioska położona na stokach masywu Olimp w Tessali. Raz w roku, pod koniec sierpnia lub na początku września, odbywa się tutaj "święto wina". Winnice Rapsani leżą na wysokości od 400 do 700 metrów. Wino Rapsani Reserve to jedno z najlepszych win greckich. Tworzą go szczepy greckie (autochtoniczne) Xinomavro (34%) , Krassato (33%) i Stavroto (33%). Głęboki rubinowy kolor idealnie współgra z ciekawym smakiem czarnej porzeczki
i intensywną nutą lukrecji. Doskonale pasuje do czerwonego mięsa i pikantnych sosów, pieczeni i różnych serów smakowych.

Villa Nikos to nowy budynek, położony ok. 80 m od plaży. Przy budynku jest ogród z zielonym trawnikiem i wieloma kwiatami. Pokoje są duże, o dobrym standardzie wykończenia, zawierają aneks kuchenny, łazienkę i telewizor.

Należy zauważyć, że pierwszy raz nie było posterunków granicznych między Polską i Słowacją, Słowacją i Czechami oraz Czechami i Węgrami. Było to możliwe dzięki układowi z Schengen, czyli porozumieniu, które zniosło kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu. To wspaniałe uczucie, zwłaszcza, gdy ma się na uwadze wcześniejsze doświadczenia z postojów na granicach!...

Pobyt był bardzo udany. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie.
Kto jeszcze nie był w Kutsupii i preferuje małe miejscowości, w których jest bardzo specyficzna atmosfera, powinien koniecznie tam pojechać!

Świadczenia:
- przejazd autokarem i opiekę pilota,
- ubezpieczenie NW i KL,
- noclegi w pensjonacie "Nikos",
- opiekę rezydenta,
- 7% podatek VAT i opłaty klimatyczne,
- przedpołudniowy (dla chętnych) przejazd busem do Kokino Nero na zakupy lub na plażę,
- sprzątanie końcowe.

Trasa przejazdu:
Bielsko-Biała - Słowacja - Węgry - Serbia - Macedonia - Grecja (Kutsupia).

Czas przejazdu autokarem :
tam - 27 godzin i 30 minut, powrót - 26 godzin i 10 minut.

Organizator:
Biuro Podróży "Tęcza".
Rezydentka, Pani Małgosia, dobrze pełniła swoją rolę.
Rewelacyjny był jednak przewodnik Adonis z biura podróży z niedalekiego Kokino Nero! Jechaliśmy z nim na wycieczkę do Meteorów. Aktywny, dowcipny, radosny i kompetentny! To było to!
Miejsce i świadczenia były zgodne z opisem w folderze biura podróży.

Koszt skierowania:
Koszt skierowania (bez wyżywienia) to 699,- zł od osoby (1 euro=3.30 zł).

Wycieczki fakultatywne:
- Agia Paraskevi i Meteory (koszt 30 euro),
- Nei Pori - targ (koszt 5 euro),
- wioska Rapsani na stoku masywu Olimp - "święto wina" (koszt 10 euro)

Polecam greckie radia internetowe:
Radio Ellinikos, Radio Melodicos i Radio Thalassa

Aktualnie w okolicach miejscowości Kutsupia w Grecji

Click for Larisa, Grecja Forecast