GRECJA - Paralia 2002

Paralia - cerkiew

Paralia - hotel Apollon

Paralia

Paralia - port

Paralia - kapliczka

Paralia - plaża

Paralia - plaża

Paralia - w tawernie


Wyświetl większą mapę
Strona główna

travel gallery

news and events

Grecja - PARALIA (18 - 30 sierpnia 2002)

Paralia znajduje się nad Zatoką Termajską nad Morzem Egejskim, na greckiej Riwierze Olimpijskiej, w regionie Pieria, 6 km od stolicy regionu Katerini, 65 km na południe od Salonik. Jest to piękne miasteczko, które jeszcze na początku lat osiemdziesiątych XX wieku było wioską rybacką.
Od tamtego czasu datuje się jego dynamiczny rozwój. Dzisiejsza Paralia to kurort wypoczynkowy. Nie ma tutaj przemysłu i osiedli mieszkaniowych. Są tylko liczne hotele i pensjonaty, sklepy, restauracje, dyskoteki i piękne złociste plaże.

W Paralii jest również kawiarenka internetowa, w której można porozumieć się po polsku. Godzina surfowania w internecie kosztuje 2,90 euro. Jest sześć stanowisk, klimatyzowana sala, można zamówić zimne napoje. Byliśmy tam. Było nieźle, chociaż aż dwukrotnie padły łącza.
W mieście można zawitać również do tawerny, gdzie jest serwowane piwo "Żywiec". Ceny: 0,25 l - 1,60 euro; 0,5 l - 2,80 euro; 1,00 l - 4,20 euro.
Oczywiście obsługa mówi po polsku.
Paralia to również wspaniała, piaszczysta, plaża. W mieście - nieco węższa i więcej ludzi, ale wystarczy udać się na północ miasta i dojść do końca zabudowań
(ok. 10-minut od centrum), a warunki ulegają wyraźnej zmianie. Plaża jest bardzo szeroka, a ludzi jest relatywnie mało. Polecam miejsce przy dyskotece "Cocus", gdzie są leżaki i parasole. Wystarczy zamówić napój za 2 euro lub piwo za 3 euro i można korzystać z leżaków i parasoli przez cały dzień.
W Paralii należy także polecić owoce morza w restauracji rybnej, w południowej części miasta, niedaleko portu. Wszystko jest świetnie przyrządzone i podane. Krewetki w sosie pomidorowym oraz grillowane ośmiornice i kalmary, a do tego wędzone szprotki, grecka sałatka i białe wino mogą stanowić naprawdę swoistą ucztę. Całość kosztuje 8,50 euro.

Paralia ma swoją specyfikę! To nie tylko brak przemysłu, wspaniałe plaże, liczna sieć hoteli, pensjonatów i restauracji. Paralia to również ogromna liczba sklepów z futrami! Marketów spożywczych jest około 10, a sklepów z futrami około 60! Sklepy te prowadzą Rosjanie (zresztą Rosjan w Paralii jest najwięcej). Najbardziej popularne są futra z norek kanadyjskich, ale są również futra
z lisów, jenotów oraz karakuły. Wszystkie możliwe długości i kolory! Istny raj dla pań, które mogą oglądać i wybierać do woli! Obsługa w języku polskim lub rosyjskim. Przykładowe ceny długich futer z norek: grzbiety - od 1600 do 2000 euro, łapki przednie, łapki tylnie, boczki oraz łebki - od 250 do 600 euro. Przy kursie 1 euro = 4,10 zł ceny futer z norek są od 3 do 4 razy tańsze niż w Polsce.
Specyfika Paralii to również Grecy, którzy potrafią się uśmiechnąć, są życzliwi
i otwarci oraz znają niektóre zwroty w języku polskim. Polaków zatem traktują na równi z innymi Europejczykami. W sklepach są kasy fiskalne, a więc wydawana jest reszta i nie ma żadnego zaokrąglania na niekorzyść turysty, czyli w górę, jak to miało miejsce na południu Grecji, kiedy były jeszcze w obiegu drachmy, a zwłaszcza wtedy, gdy Grecja nie była krajem unijnym.

Będąc w Paralii można skorzystać z licznych wycieczek fakultatywnych. Przykładowe ceny według greckiego biura "Vision Travel" (4, P.Mela Str. Paralia Pierias, P.C. 601 00, Katerini, Greece, tel./fax: [003-03510] 61216, 61247) są następujące (w nawiasach ceny dla dzieci do 12 lat):
- Waterland: 30 euro (25 euro),
- Rejs z Paralii: 25 euro (20 euro),
- Masyw Olimpu: 15 euro (10 euro),
- wyspa Skiatos: 35 euro (25 euro),
- Meteory: 25 euro (20 euro),
- Ateny: 35 euro (25 euro).

Z Paralii, podczas dobrej widoczności, można podziwiać Masyw Olimpu, który ma siedem wierzchołków a najwyższym z nich jest Mitikas (2918,8 m).
Pozostałe to:
- Skolio (2911 m), na który prowadzi łatwy szlak.
- Stefani (2909 m), zwany też 'Tronem Zeusa'; ostatnie metry szlaku
w przepaścistym terenie (IV).
- Skala (2866 m), także łatwo dostępny i oferujący piękny widok na Mitikas.
- Agios Antonis (2815 m), z opuszczoną stacją meteo na szczycie, która teraz służy turystom za schron w razie konieczności.
- Profitis Ilias (2803 m) na który wspinali się starożytni Grecy w ofierze bogom; dziś znajduje się na nim niewielka kamienna kapliczka poświęcona prorokowi Eliaszowi.
- Touba (2785 m), pod którym jest schronisko SEO Giosos Apostolidis,
z którego w całej okazałości podziwiać można Stefani.
Masyw Olimpu objęty jest parkiem narodowym, dodatkowo schronisko B leży na terenie wojskowym i pobyt w nim, a także wędrówka po tym obszarze na szczyt, wymaga posiadania zezwolenia wydanego przez greckie Ministerstwo Obrony.

Hotel Apollon*** to nowy obiekt, otwarty w 2000 roku, położony 100 m od piaszczystej plaży i centrum rozrywkowego Paralii, w jednej ze spokojniejszych uliczek. Hotel oferuje swoim gościom 15 dobrze wyposażonych i urządzonych pokoi. W pokoju jest łazienka, telewizor, telefon i klimatyzacja.

Świadczenia:
- przejazd autokarem i opieka pilota,
- ubezpieczenie NW i KL,
- noclegi w hotelu "Apollon***",
- opieka rezydenta,
- 7% podatek VAT i opłaty klimatyczne,
- sprzątanie,
- wymiana pościeli w połowie turnusu,
- śniadania w hotelu Apollon***,
- obiadokolacje w hotelu Strass****,

Trasa przejazdu:
Bielsko-Biała - Korbielów - Słowacja - Węgry - Jugosławia - Serbia - Macedonia - Grecja (Paralia).

Czas przejazdu autokarem :
tam - 28 godzin i 55 minut, powrót - 27 godzin i 15 minut.

Organizator:
Biuro Podróży "Aga Travel".

Koszty dodatkowe:
- wiza jugosłowaińska: 16 euro;
wiza uprawniała do obiadokolacji podczas podróży (tam i z powrotem)
w zajeździe "Braća Mandić", koło miejscowości Zmajevo, 65 km na południe od miasta Subotica.

Impreza fakultatywna:
Wieczór Grecki w Paralii (koszt: 17 euro).
Duża sala, występy zespołu folklorystycznego, grecka muzyka, niezłe jedzenie oraz mnóstwo białego wina! W porównaniu z wieczorami greckimi na Place
w Atenach program artystyczny był jednak ubogi, a ponadto nikt z zespołu muzycznego nie grał na buzuki, czyli charakterystycznym dla Grecji instrumencie strunowym. Dominowała za to wspólna zabawa na estradzie i całej sali. I trzeba przyznać, że wieczór był udany, a atmosfera zabawy udzieliła się wszystkim uczestnikom.

Polecam greckie radia internetowe:
Radio Ellinikos, Radio Melodicos i Radio Thalassa.

Aktualnie w okolicach miejscowości Paralia w Grecji

Click for Saloniki, Grecja Forecast