GRECJA - wyspa Thassos,
Potamia Golden Beach, 2011

Strona główna

travel gallery

news and events

Grecja - wyspa Thassos, Potamia Golden Beach
(21 sierpnia - 2 września 2011)

Thassos, Thasos, Tasos, grecka wyspa na północy Morza Egejskiego, położona w odległości 8 km od wybrzeża Tracji. Z powierzchnią 390 km2 jest dziewiątą co do wielkości wyspą Grecji. Najwyższy jej szczyt to góra Ipsarion o wysokości 1204 m n.p.m. Wokół głównej wyspy położne są trzy wysepki: Thasopoulo na północy, Kynira na wschodzie i Panaghia na południu. Całkowita liczba mieszkańców wynosi około 16000 (2005 rok). Główne miasto nazywa się tak samo jak wyspa. Bywa również nazywane Limenas. Wcześniej głównym ośrodkiem był Theologos leżący w centrum wyspy.
Wyspa została skolonizowana przez Fenicjan skuszonych występowaniem złota. Założyli oni świątynię Heraklesa, która istniała jeszcze za czasów Herodota. Wedle legendy, Thasus, syn feniksa był wodzem Fenicjan i nadał nazwę wyspie.
W 720 p.n.e. lub w 708 p.n.e. Thasos została grecką kolonią Paros. Grecy powiększyli swe władztwo na kontynencie, gdzie zawładnęli kopalniami złota, cenniejszymi niż te które znajdowały się na wyspie. Z tych źródeł mieszkańcy Thasos czerpali swe bogactwo. Herodot, który odwiedził wyspę, powiedział, że najlepszymi kopalniami na wyspie są te otwarte przez Fenicjan naprzeciw Samotraki.
Wyspa ta wsławiła się podczas powstania jońskiego przeciwko Persji. Po zdobyciu Miletu Histiaeus, joński przywódca rozpoczął oblężenie Thasos. Atak okazał się nieskuteczny. Ostrzeżeni mieszkańcy wyspy swe dochody wykorzystali na wybudowanie floty statków wojennych i wzmocnienie fortyfikacji. Działania te wzbudziły podejrzenie Persów. Dariusz I zmusił mieszkańców do poddania statków i zniszczenie obwarowań. Po pokonaniu Kserksesa Thasos dołączyło do Związku Delijskiego. Jednak z powodu sprzeczek o kopalnie i miejsca handlu na lądzie, Thasos zbuntowała się.
Ateńczycy pobili mieszkańców wyspy na morzu i po dwuletnim oblężeniu zdobyli stolicę (prawdopodobnie w 463 p.n.e.). Mieszkańcy Thasos zostali zmuszeni do oddania swych okrętów, zniszczenia fortyfikacji, zapłaty rekompensaty i do płacenia rocznego trybutu. Co więcej, wyspa musiała zrezygnować ze swych posiadłości na kontynencie. Kolejno panowanie nad wyspą przechodziło z rąk Ateńczyków do Spartan. W 340 p.n.e. wyspę zajął Filip II Macedoński.
W konflikcie pomiędzy Filipem III a Rzymem, Thasos przypadła Filipowi. Po bitwie pod Kynoskefalaj w 197 p.n.e. otrzymała niepodległość z rąk rzymskich. Za czasów Pliniusza Starszego posiadała status wolnego miasta.
Po okresie bizantyjskiej okupacji Thasos została zdobyta w 1462 roku przez Turków. Podczas wojen bałkańskich wyspa została wyzwolona przez admirała Pavlosa Kountouriotisa. Od 1914 roku prawnie należy do Grecji.
Obecnie Thasos jest częścią prefektury Kawali i jest położonym najbardziej na południe i wschód jej punktem. Na Thasos najlepiej dostać się promem, wypływającym z miasteczka Keramoti (w sezonie kursuje co pół godziny) lub
z Kawali.
Na Thasos produkuje się głównie miód i oliwę oraz wino, hoduje się owce
i kozy, uprawia się rybołówstwo. Sprowadza się stamtąd drewno. Wyspa jest odwiedzana przez turystów. Rozwinięty przemysł ołowiany, cynkowy oraz marmurowy. Największe złoża marmuru występują na wyspie w Panagii. Złoża na południu wyspy zostały wyczerpane w starożytności
(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Thasos).
Oficjalna strona Internetowa Thassos >>>
Informacje o Thassos >>>
Informacje ogólna o Thassos >>>


Wyświetl większą mapę

Potamia (Skala Potamia) - niewielka i malownicza miejscowość na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Thassos, pięknie położona przy piaszczystej plaży Golden Beach i u stóp gór. Malownicze widoki, kameralna atmosfera oraz bliskość głównego miasta Thassos (Limenas) to atuty tego miejsca.


Wyświetl większą mapę

Hotel Ioannis***
Znajduje się w miejscowości Potamia, ok. 100 m od pięknej plaży zwanej Golden Beach (leżaki i parasole na plaży odpłatne). Centrum miasteczka znajduje się
w odległości ok. 200m, do najbliższego sklepu jest ok. 100 m, a przystanek autobusowy z którego można wyruszyć na zwiedzanie wyspy, znajduje się koło sklepu.
Wyposażenie: recepcja, bar, restauracja, basen (leżaki i parasole na basenie bezpłatnie), Internet i parking.
Pokoje: w hotelu jest 70 pokoi 2- i 3-osobowych, ładnie urządzonych,
z balkonem i tarasem, łazienką, suszarką do włosów, klimatyzacją (bezpłatnie), lodówką, TV SAT, sejfem i telefonem. Z pokoi jest widok na basen i góry.
Wyżywienie: śniadania w formie bufetu, obiadokolacje serwowane (wybór
z dwóch menu oraz bufet sałatkowy).
Strona internetowa hotelu >>>

Świadczenia:
- przejazd autokarem,
- 10 noclegów,
- 10 śniadań,
- 10 obiadokolacji,
- klimatyzacja w pokoju,
- ubezpieczenie KL i NNW,
- opieka rezydenta (tu: wspaniała Pani Hanna J.),
- VAT,
- codzienne sprzątanie pokoju i zmiana pościeli.

Trasa przejazdu
Tam: Bielsko-Biała - Czechy - Słowacja - Węgry - Serbia - Macedonia - Grecja (wyspa Thassos, Potamia Golden Beach).
Powrót: Grecja - Bułgaria - Serbia - Węgry - Słowacja - Czechy - Bielsko-Biała.

Czas przejazdu autokarem i statkiem:
tam - 27 godzin i 15minut, powrót - 27 godziny i 50 minut;
w tym - promem ok. 40 minut w jedną stronę.

Organizator
Biuro Podróży "OK Services ".

Koszt skierowania
1447 zł od osoby w pokoju 2-osobowym plus opłata 30 euro za prom
na i z wyspy Thassos (1 euro=4.20 zł).

Wycieczki fakultatywne
- objazd wyspy Thassos samochodami Fiat Panda (koszt: 32 euro od osoby),
- Thassos safari jeep samochodami Suzuki (koszt: 67 euro od osoby).

Prezentacja video zdjęć z Thassos (1:05'22")

Autorskie filmy z pobytu na Thassos
- prom na Thassos (6' 36") >>>
- objazd Thassos samochodem Fiat Panda (34' 38") >>>
- przejazd bezdrożami Thassos samochodem Suzuki (27' 04") >>>
- hotel Ioannis w Skala Potamia Golden Beach (9' 06") >>>
- wieczorny spacer plażą do Chrysi Ammoudia (8' 02") >>>
- Skala Potamia Golden Beach (14' 42") >>>
- hotel Ioannis - basen (2' 31") >>>
- prom z Thasssos do Keramotii (7' 47") >>>

Greckie radia internetowe >>>

Aktualnie na Thassos w Grecji:

Widget Pogodowy