Bułgaria - Bałczik,
Rumunia - Constanta 1989


Strona główna

BUŁGARIA - Bałczik, Rumunia - Constanta (lipiec, 1989)

Wyjazd do miejscowości Bałczik w Bułgarii był zorganizowany przez jedno
z biur podróży w Katowicach.
Przejazd na trasie Kraków - Warna odbywał się pociągiem przez Czechosłowację, Węgry i Rumunię do Bułgarii.
Z Warny do miejscowośi Bałczik był transport autokarem.

Bałczik jest położony nad niewielką zatoką i oddalony 44 km od Warny.
W Bałcziku mieszka ok. 12-tysięcy ludzi, a port jest co do wielkości trzecim
w Bułgarii, po Warnie i Burgas.

Bałczik jest miastem wielonarodowościowym. Można tutaj spotkać potomków Greków, Bułgarów, Turków, Tatarów, Romów, Rumunów i wielu innych narodowości.

Początkiem obecnego miasta była kolonia Grecka Cronoi ( później nazywana Dionizopolis) założona w IV w. p.n.e. na miejscu osady trackiej, która w czasach rzymskich została podniesiona do rangi miasta. W bojarskiej domenie Balika, Bałczik znalazł się w XIV w., a w latach 1443-1444 miasto na krótko opanowały wojska Władysława Warneńczyka, a następnie w 1604 roku ukraińscy Kozacy. W 1940 roku miasto powróciło do granic Bułgarii po 27 letnim pobycie
w granicach sąsiedniej Rumunii.

Bałczik jest jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji jak Warna, Aładża Monastir, Iajla, Nos Kaliakra, Kamienny Las i inne. Nie jest specjalnie zatłoczony, a strome uliczki nadają miasteczku miłego charakteru. Charakterystyczna jest promenada nadmorska, wyposażona w liczne restauracje. W ogrodzie znajduje się pałac rumuńskiej królowej Marii oraz kolekcja kaktusów. Oprócz tego w Bałcziku znajduje się miejska galeria
i ciekawe muzeum regionalne, kilka “czeszm” (obudowanych źródełek z pitną wodą) i meczet. Plaża jest wąska, ale czysta.

W Bałcziku zwiedzić można muzeum historyczne, galerię sztuki i cerkiew św. Mikołaja z 1866 r. Koniecznie obejrzeć trzeba pałacyk zbudowany w latach 1924-1931 na zamówienie rumuńskiej królowej Marii jako jej letnia rezydencja. Autorami projektu byli włoscy architekci. Kompleks składa się z 10 willi i kaplicy, stanowiących swobodną kompozycję stylową, z wieloma elementami orientalnymi (stąd często pałacyk mylony jest z meczetem).

Przepiękny park, a właściwie ogród botaniczny, stworzono w latach 1924-1936. Obejmuje on ponad 35 ha, na których „rezyduje" ok. 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Sam "Ogród Kaktusów" obejmuje ponad 250 gatunków, przez co stanowi ich drugą, pod względem liczby odmian, kolekcję europejską. Park jest imitacją słynnego labiryntu kretyńskiego, zatem kaplicę zbudowano
z kamienia sprowadzonego z Krety. Najpiękniejszy jest „Ogród Allacha", ale Srebrna Studnia"' i alejki wykładane kamieniami młyńskimi są również bardzo malownicze. Gliniane donice sprowadzono z Maroka.
Muzeum i ogród zwiedzać można codziennie w godzinach: 8.00 - 20.00. Wstęp kosztuje 4 lewa.


12 km na południowy zachód od Bałcziku leży miasto Albena. Można tam dojechać miejskim autobusem.
W Albenie jest duża i ładna plaża. Nazwa miejscowości pochodzi od bohaterki sztuki Yordana Yowkowa - Albeny.

Z Bałcziku można było pojechać na wycieczkę do miejscowości Neseber.
Neseber (Nesebyr) to miasto w obwodzie Burgas, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, liczące ponad 10 tys. mieszkańów.
Miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956 roku, a od 1983 zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nesebyr).





Neseber to jedno z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. Bite były monety ze złota, srebra i bronzu. W 72 r. p.n.e.. miasto podbili Rzymianie. Znaczną rolę zaczęło odgrywać w III – IV w. W 812 r. chan Krum podbił miasto. W 864 r. car Borys I odstąpił je Bizancjum, a car Simeon ponownie je zawojował.
Od XI w. zaczęto używać nazwy Neseber. Znajduje się tutaj 41 starych cerkwi, np.: Stara metropolia - cerkiew "Św. Sofia" (V w.), Nowa metropolia - cerkiew "Św. Stefan" (X-XI w.), cerkiew "Św. Paraskiewa"(XII – XIV w.) i inne.
W cerkwi "Chrystos Pantokrator" (XIV w.) mieści się galeria sztuki, a "Św. Joan Aliturgetos" (XIII-XIV w.) to wspaniałe dzieło bułgarskiej architektury cerkiewnej. Ciekawe są również stare domy Neseberu, utrzymane w unikalnym starobułgarskim stylu.

Z Bałcziku można również pojechać do niedalekiej Warny (44 km).
Warna to duże miasto (ponad 311 tys. mieszkańców) i port nad Morzem Czarnym. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii
i Płowdiwie).
Najpierw była na tym terenie osada, a na jej miejscu powstała około 580 p.n.e. grecka kolonia Odessos. Miasto było potem częścią Imperium Rzymskiego,
a następnie Bizancjum.
W VII wieku miasto zostało zniszczone przez Słowian lub Awarów.
Słowianie założyli nowe miasto w okolicach starego, nazywając je Warna. Weszło ono w skład państwa bułgarskiego.
W 971 roku Bizancjum odzyskało miasto, lecz ponownie utraciło je na rzecz odrodzonego państwa bułgarskiego w 1201. W XIII i XIV wieku Warna była ważnym portem Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego, przez który eksportowano zboże na statkach Wenecji i Genui.
W 1389 roku została zdobyta przez Turków, a w 1399 splądrowana przez Tatarów Złotej Ordy.
10 listopada 1444 pod Warną miała miejsce bitwa między oblegającą miasto armią węgierską dowodzoną przez króla polskiego i węgierskiego Władysława III (Warneńczyka) z wojskami tureckimi pod dowództwem sułtana Murada II.

Bitwa zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią polskiego króla.

Przez następne stulecia Warna należała do Imperium Ottomańskiego, stając się ważną twierdzą w XVIII i XIX wieku.
Od 1878 roku należy do Bułgarii.

W Warnie znajduje się największe w tej części Europy delfinarium, gdzie można podziwiać występy tresowanych delfinów. Spektakl jest naprawdę interesujący!

Najbardziej "egzotyczna" i pełna emocji była jednak jednoniowa wycieczka
z Bałcziku w Bułgarii do miejscowości Constanta w Rumuniii (93 km).
Na granicy bułgarsko-rumuńskiej wszystkie osoby z autokaru poddano kontroli osobistej. Twało to bardzo długo i było upokarzające...
Wszystkie rzeczy osobiste, w tym stroje kąpielowe, umieszczono w dużym zaplombowanym worku i zamknięto w bagażniku naszego autokaru. Rzeczy te wróciły do właścicieli dopiero w drodze powrotnej, na granicy rumuńsko-bułgarskiej.
W miejscowości Constanta odbywał się wtedy ogromny wiec poparcia dla Nicolae Ceausescu, rumuńskiego polityka komunistycznego, sekretarza generalnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej, dyktatora Rumunii (który niebawem został obalony i stracony w wyniku rewolucji 25 grudnia 1989 roku).
Wtedy na ulicach było mnóstwo jego portretów...
Constanta leży nad Morzem Czarnym i ma ładną, dużą i piaszczystą plażę. Niestety, byliśmy tam krótko, z powodu postoju na granicy oraz wiecu politycznego...

... I tym razem zobaczyło się ładne miejsca. Może trzeba będzie tam jeszcze wrócić, ale w innych czasach..

Trasa:
Dąbrowa Górnicza - Katowice - Kraków - Warna - Bałczik
oraz jednodniowa wycieczka autokarowa na trasie Bałczik - Konstanza - Bałczik

Aktualnie w Warnie

Click for Warna, Bułgaria Forecast