KENIA 2012

Translation GB

Strona główna

travel gallery

news and events

KENIA - hotel Mombasa Continental Resort, Shanzu Beach
(5 - 19 lutego 2012)

Wyjazd do Kenii zorganizowany był przez biuro podróży ITAKA.
Miejsce pobytowe to Hotel Mombasa Continental Resort, oddalony około 18 km na północ od centrum Mombasy, na niewielkim wzniesieniu schodzącym do plaży "Shanzu Beach" i około 28 km od portu lotniczego w Mombasie.

Wylot samolotem typu Boeing 737-800 czeskich linii lotniczych Travel Service Airlines QS - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, 5 lutego 2012 roku, godz. 0.40. Start samolotu opóźniony o 48 minut z powodów technicznych.
Międzylądowanie na lotnisku w miejscowości Hurghada w Egipcie. 40-minutowy postój na tankowanie samolotu (obowiązkowe opuszczenie samolotu i przejazd autobusem do pobliskiej poczekalni w hali odlotów).
Lądowanie na lotnisku Mombasa-Moi w Kenii - godz. 11.15 według czasu polskiego (godz. 13.15 według czasu kenijskiego).
Przejazd autokarem do hotelu - ok. 40 minut.
Powrót: wyjazd autokarem z hotelu na lotnisko w Mombasie - godz. 10.40; odlot z Mombasy - godz. 14.45.
Międzylądowanie w Hurghadzie w Egipcie. Pryzlot do Pyrzowic - godz. 22.40 (według czasu polskiego), godzinę wcześniej niż planowano.


Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) to państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą i od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi (więcej >>>)
Waluta używana na terenie Kenii to szyling kenijski (KES), który dzieli się na 100 centów. Aktualnie 1 $ = 80 KES.

Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest znanym centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza),
a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi (więcej >>>)

Językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili. Oprócz tego występują liczne tubylcze języki regionalne.

Suahili, swahili (nazwa w języku suahili: kiswahili) to język z rodziny bantu, używany w Afryce Środkowej i Wschodniej (Kenia, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga, Uganda). Zapisywany zarówno alfabetem łacińskim (obecnie), jak i arabskim (dawniej). Składa się z ok. 20 dialektów (kiamu, kimwita, kingwana i inne). Najczęściej używanym (tzw. standard swahili) jest dialekt unguja, wywodzący się z Zanzibaru.
Nazwa 'ki-swahili' pochodzi od liczby mnogiej arabskiego słowa "sahil" (wybrzeże), w liczbie mnogiej - "sawahil", używanego jako przymiotnik określający mieszkańców wybrzeża oraz ich język (przedrostek 'ki-' w języku suahili służy do oznaczania języków) (więcej >>>)

Podstawowe zwroty w języku suahili (wymowa: y jak j, j jak dż, w jak ł, poza tym - jak po polsku):
ja - mimi, ty - wewe, on - yeye, my - sisi, oni - wao, co? - nini?, kto? - nani?, gdzie? - mahali gani?, dokąd? - wapi?, kiedy? - hini?, jak? - vipi?, dlaczego? - kwanini?, który? - ipi?,
maziwa - mleko, chai - herbata (śniadanie), mkate - chleb, nyama - mięso, pombe - piwo, siagi - masło, kahawa - kawa, baridi - zimne, moto - gorące, samaki - ryba, chakula - jedzenie, chumvi - sól, sukari - cukier,
simba - lew, duma - gepard, twiga - żyrafa, punda milia - zebra, nyani - małpa, tembo - słoń, kuku - kurczak (kura), mbwa - pies,
moja - jeden, mbili - dwa, tatu - trzy, nne - cztery, tano - pięć, sita - sześć, saba - siedem, nane - osiem, tisa - dziewięć, kumi - dziesięć, kumi na moja - jedenaście, kumi na mbili - dwanaście, ishirini - dwadzieścia, ishirini na moja - dwadzieścia jeden, thelathini - trzydzieści, arobaini - czterdzieści, hamsini - pięćdziesiąt, mia moja - sto, elfu moja - tysiąc,
eo - dzisiaj, kesho - jutro, sasa - teraz, pole-pole - spokojnie (wolno), haraka - szybko, -enda - iść, -la - jeść, -ja - przyjść, kununua - kupić, kuuza - sprzedać, -nywa - pić, kulala - spać, kusimama - zatrzymać, barabara - droga, duka - sklep, fedha/pesa - pieniądze, hoteli - hotel, chumba - pokój, kitanda - łóżko, hospitali - szpital, polici - policja, bwana - pan, bibi - pani, bi - kobieta niezamężna,
jambo - cześć [czyt. dżambo], una karibishwa - witam, habari? - jak się masz?, mzuri tu - nawet dobrze, na wewe, je? - a ty?, mbaya - źle/zły, tafadhali - proszę, asante [sana] - dziękuje [bardzo], samahani - przepraszam, vipi? - cześć/co u Ciebie?, mzuri - dobrze, asabuhi njema - dzień dobry, habari ya asubuhi - dzień dobry (do 12.00), habari ya mehana - dzień dobry (po 12.00), habari ya jioni - dobry wieczór, kwaheri - do widzenia, lala salama - dobranoc, karibu ndani tafadhali - proszę wejść, keti tafadhali - proszę usiąść, ume kuja kutoka wapi? - skąd pochodzisz?, nime toka... - pochodzę z... jina lako nani? - jak masz na imię?, jina langu ni... - na imię mam..., waweza kuongea kiswahili? - mówisz w suahili?, ndiyo - tak, hapana - nie, kidogo tu - tylko trochę, waonaje...? - jak ci się podoba w...?, hapa napenda - podoba mi się, hewa hapa in joto, sivyo? - jest gorąco, prawda?, ndiyo, kidogo - tak, owszem, una kwenda wapi? - dokąd idziesz/jedziesz?, nakwenda... - idę do..., geuka kulia - skręcić w prawo, geuka kushoto - skręcić w lewo, enda moja kwa moja - iść prosto, simama hapa tafadhali - proszę, zatrzymaj się tutaj, ngapi? - ile?, inagharimu pesa ngapi? - ile to kosztuje?, waweza kupunguza - drogo, nita nunva - kupię to, sawa - ładny, ngoja kidogo - poczekaj chwilę, ni badilishe pesa kwanza - muszę rozmienić pieniądze, wapi choo? - gdzie jest toaleta?, naweza kupata wapi kinywaji? - gdzie mogę się czegoś napić?, kikombe kimoja cha kahawa - filiżanka kawy, hoteli iko wapi? - gdzie jest hotel?, njia hii ina-enda wapi? - dokąd prowadzi ta droga?

Koszt pobytu:
5739 zł od osoby plus 50 $ wiza kenijska na lotnisku w Mombasie (1$=3,22zł).

Wycieczki fakultatywne:
- 2-dniowe safari w parkach Tsavo East i Taita Hills (405 $ od osoby),
- wycieczka do Mombasy (40 $ od osoby),
- rejs na wyspę Wasini (105 $ od osoby).

Dwudniowe safari w parkach Tsavo East i Taita Hills trwało
od 8 do 9 lutego 2012 roku.
Park Narodowy Tsavo
to pierwszy park narodowy, który powstał w Kenii. Międzynarodową sławę osiągnął dzięki występującym tam ogromnym czerwonym słoniom, które są pod całkowitą ochroną.
Park ustanowiono 1 kwietnia 1948 roku, a ze względów administracyjnych
w maju 1948 roku podzielono go na dwa obszary: Tsavo wschodnie (większa cześć znajduje się na północ od trasy Mombasa - Nairobi) i Tsavo zachodnie, które rozciąga się aż do granicy z Tanzanią. Tworzą wspólnie największy park narodowy w Kenii i zarazem jeden z największych na świecie, o łącznej powierzchni 22 812 km2, z czego na Tsavo West przypada 9065 km2,
a na Tsavo East 13 741 km2 (więcej >>>)
W pierwszym dniu safari lunch i godzinny postój miał miejsce w "Voi Safari Lodge", która znajduje się w parku Tsavo East, 160 km od Mombasy.
Z wysokiego wzgórza można stąd obserwować zwierzęta, które wędrują lub podchodzą do pobliskich wodopojów.
Miejscem noclegowym podczas safari była "Sarova Salt Lick Game Lodge"
w parku Taita Hills, gdzie była również obiadokolacja i śniadanie następnego dnia.
Jest to wyjątkowa koncepcja architektoniczna złozona z okrągłych komfortowych domów na wysokich słupach. W każdym domu są po dwa pokoje (parter i piętro), a domy połączone są w całość za pomocą pomostów. Dopełnieniem całości jest restauracja, która mieści się na trzech kondygnacjach w budynku o tradycyjnych kształtach sześcianu. Z pomostów i restauracji można obserwować zwierzęta podchodzące do wodopoju nie tylko w dzień, ale również w nocy, gdyż teren jest oświetlony.
Obiad w drugim dniu był w Taita Hills Wildlife Sanctuary, należącej do sieci Sarova Taita Hills Game Lodge.
Na zakończenie safari była wizyta u Masajów.
Masajowie to autochtoni afrykańskiej półkoczowniczej grupy etnicznej. Zamieszkują Kenię oraz północną Tanzanię. Dzięki swoim charakterystycznym zwyczajom oraz zamieszkaniu w dostępnym terenie są jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych.
Społeczeństwo Masajów jest silnie patriarchalne. Większość ważnych dla grupy decyzji jest podejmowana przez starszych mężczyzn.
Masajowie są monoteistami, a ich Bóg jest nazywany Enkai lub Engai. Engai jest pojedynczym bóstwem o podwójnej naturze: Engai Narok (Czarny Bóg) jest łaskawy, natomiast Engai Nanyokie (Czerwony Bóg) jest mściwy.
Masajowie, którzy żyją zgodnie z tradycją, nie urządzają ceremonii pogrzebowych, a zmarli są pozostawiani padlinożercom.
Masajowie jako lud koczowniczy, a później półkoczowniczy, budując domy, polegają na lokalnych, łatwo dostępnych materiałach i miejscowej technologii. Szkielet domu jest budowany z drewnianych tyczek, wbitych bezpośrednio
w ziemię i przeplecionych mniejszymi gałązkami. Taka konstrukcja jest następnie oblepiana mieszanką błota, trawy, krowiego gnoju i moczu oraz popiołu. Manyatta jest mała (3 × 5 m), a jej wysokość wynosi 1,5 m. Na tej niewielkiej przestrzeni rodzina gotuje, je, śpi, prowadzi życie towarzyskie i przechowuje żywność, paliwo oraz wszystko, co posiada.
Masajowie są poligamistami. Praktykowana jest również poliandria. Kobieta wychodzi nie za jednego mężczyznę, ale za całą kohortę. Od męża oczekuje się ustąpienia miejsca w łóżku, gdy gości mężczyznę z tej samej grupy wiekowej. Kobieta sama decyduje o spędzeniu nocy z goszczonym mężczyzną. Niezależnie od tego dziecko narodzone przez kobietę, jest zawsze uważane za dziecko męża
i jego potomka w linii męskiej.
Masajska muzyka tradycyjnie składa się z rytmu wyśpiewanego harmonijnie przez chór wokalistów, podczas gdy przewodnik muzyki (olaranyani) śpiewa słowa.
Wojownicy Il-Oodokilani odprawiają pewnego rodzaju marsz przeszłości oraz "adumu" lub aignus, przez ludzi z zewnątrz zwanym "skaczącym tańcem". Zarówno adumu, jak i aigus w języku Maa oznacza "skakać", przy czym adumu oznacza dokładnie "skakać w górę i dół w tańcu". Mężczyźni są znani ze swojej rywalizacji w skakaniu. Okrąg jest tworzony przez wojowników i jeden lub dwóch z nich wkracza do środka, aby skakać, utrzymując prostą pozycję.
Bardzo popularne wśród Masajów jest przekłuwanie i rozciąganie małżowin usznych.
Podstawą diety Masajów jest krowie mleko i mączka kukurydziana. Mleko jest pite głównie świeże lub w słodkiej herbacie, natomiast mączka jest wykorzystywana do owsianki. Gęsta owsianka (uoalia) jest jedzona z mlekiem. Rzadka owsianka jest przygotowywana bez mleka (więcej >>>)

Wycieczka do Mombasy była w sobotę, 11 lutego 2012 roku.
Zwiedzanie rozpoczęło się od symbolu miasta, czyli "słoniowych kłów", które są na Moi Avenue.
Następnie odwiedzono centrum rękodzieła Akamba.
W Akamba Handicraft Industry Cooperative Society wszystkie rzeźby drewniane tworzone są ręcznie przez rzemieślników z plemienia Akamba. Każda
z rzeźb jest zatem, tak naprawdę, niepowtarzalna. Są to maski oraz rzeźby ludzi
i zwierząt (głównie tzw. "wielkiej piątki", którą tworzą lew, słoń, bawół, nosorożec i lampart) oraz rzeźby ozdobne, fukcjonalne i specjalne. Rzeźby można nabyć w tamtejszym sklepie, a ceny są bardzo przystępne. Polecam!
Kolejnym miejscem w Mombasie był bazar owocowo-warzywny, a potem było przejście kilkoma ulicami przez miasto oraz przejazd do Starego Miasta
i Starego Portu.
Ostatnim miejscem w Mombasie była twierdza Fort Jesus.
Fort zbudowany został przez Portugalczyków w latach 1593-1596 według projektu Giovanniego Battisty Cairati w celu ochrony portu. Jest jednym
z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów XVI-wiecznej fortyfikacji wojskowej. Układ Fortu i forma odzwierciedla ideał renesansu - doskonałe proporcje i harmonia. Obiekt zajmuje powierzchnię 2,36 hektara
i w 2011 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
(więcej >>>)

Rejs na wyspę Wasini miał miejsce w piątek, 17 lutego 2012 roku.
Wasini to mała, koralowa wyspa u wybrzeży Kenii. Leży niecałą godzinę drogi żaglowo-motorowym statkiem, zwanym "dhow". Uchodzi za sporą atrakcję turystyczną, choć nie należy do tłumnie odwiedzanych. Od wieków na mapie żeglarzy zaznaczona jako przystań. Arabowie z Omanu założyli tu osadę. Potem kwitła tu kultura suahili. Z dawnych wieków pochodzi cmentarzysko, które porosłe trawą zostało zapomniane przez obecnych mieszkańców. Nikt już nie pamięta, co kryją opuszczone groby. Napisy zostały zatarte. Może leżą tu handlarze niewolników, kupcy, a może możni z tamtej epoki? Groby, bowiem noszą ślady bogatych ornamentów, musiały więc należeć do majętnych właścicieli.
Na Wasini jest też mała przystań z restauracją serwującą kraby i pieczoną rybę. Właściciele sponsorują lokalny szpital i szkołę, w zamian mają od władz zgodę na połów morskich przysmaków. Wasini otacza bowiem rafa koralowa i surowe reguły Parku Narodowego. Turyści chcący podziwiać podmorskie krajobrazy mogą swobodnie nurkować w okolicach Wasini. Kilka dzikich wysepek
w pobliżu to romantyczna atrakcja dla poszukiwaczy morskich przygód.
Z pewnością obiad w restauracji na Wasini, który należy do rytuału takiej wyprawy, jest niezwykle smaczny (więcej >>>)

Autorskie filmy z pobytu w Kenii:
01 - Nicholas Karima mówi o sobie i zaprasza do Kenii (3'11")
02 - Tsavo East National Park Safari (32'04")
03 - Voi Safari Lodge (11'56")
04 - Sarova Salt Lick Game Lodge in Taita Hills (11'30")
05 - Sarova Salt Lick Game Lodge - spotkanie z Gośką i Jachem (2'52")
06 - Taita Hills Park Safari (8'00")
07 - Masajowie (13'57")
08 - W wiosce Masajów (12'38")
09 - Mombasa - Moi Avenue, "kły słoniowe" (1'15")
10 - Mombasa - centrum rękodzieła Akamba (20'47")
11 - Mombasa - bazar owocowo-warzywny (5'04")
12 - Mombasa - miasto (5'11")
13 - Mombasa - Stare Miasto (11'16")
14 - Mombasa - Stary Port (1'50")
15 - Mombasa - twierdza Fort Jesus (12'37")
16 - Hotel Mombasa Continental Reort - małpy na balkonie (17'59")
17 - Rejs na wyspę Wasini (28'52")
18 - Wasini - obiad (2'29")
19 - Wasini - wioska muzułmańska (5'34")
20 - Wasini - ogród koralowy (10'40")
21 - Wasini - powrót (7'14")
22 - Walentynki 2012 w hotelu Mombasa Continental Resort (11'17")
23 - Hotel Mombasa Continental Resort (10'11")
24 - Shanzu Beach - plaża (29'43)

Pełna playlista filmów na YouTube >>> (4:38'09")

Aktualnie w Mombasie:

Find more about Weather in Mombasa, KN